FANTAZJE ZIELONOGÓRSKIE

KONKURS NA OPOWIADANIE FANTASTYCZNE

XIV EDYCJA FANTAZJI ZIELONOGÓRSKICH

Zielonogórski Klub Fantastyki Ad Astra ogłasza XIV edycję otwartego konkursu literackiego Fantazje Zielonogórskie na opowiadanie fantastyczne inspirowane przeszłością, teraźniejszością lub przyszłością Zielonej Góry. Prace powinny być osadzone w konwencji szeroko pojmowanej fantastyki (sci-fi, fantasy, horror, legendy miejskie, realizm magiczny, itp.) splecionej z wątkami zielonogórskiej historii lub codzienności. Najlepsze konkursowe opowiadania zebrane zostaną w postaci antologii.

WINO – KOBIETY – ŚPIEW

Czternasta edycja to nie lada wyzwanie! Dlaczego? Bowiem WINO, KOBIETY i ŚPIEW to bardzo poważna sprawa. I właśnie takie motto będzie przyświecać naszemu konkursowi podczas tej odsłony. Czy będzie to dramat czy komedia? A może sensacja? Biesiady, hulaszcze życie, uczty a również intrygi – pozostawiamy wam wybór, jak podejść do całego tematu. To wszystko zależy od waszej wyobraźni! Jesteśmy bardzo ciekawi, jak w tym roku zinterpretujecie nasz temat. Przypominamy, przy okazji, że konkurs towarzyszy Bachanaliom Fantastycznym, wtedy też ukaże się antologia z najlepszymi tekstami nadesłanymi na XIV edycję Fantazji.

Zwycięzca konkursu, prócz publikacji i chwały, otrzyma też nagrodę finansową w wysokości 1000 zł i okolicznościową statuetkę Zielonogórskiej Wiedźmy. Teksty można nadsyłać do 1 marca 2024 r. (włącznie) na adres: fantazjekonkurs@gmail.com. Ich objętość nie może przekraczać 35 tys. znaków ze spacjami!

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym REGULAMINEM KONKURSU.

Sekretarzem konkursu jest Maciej Dobrowolski

ZIELONA GÓRA – MIASTO PEŁNE TAJEMNIC

Historia Zielonej góry to nieprzebrane źródło inspiracji i tematów, wciąż odkrywanych i tych dobrze już znanych. W naszym mieście działy się rzeczy przedziwne, straszne, piękne i te całkiem zwyczajne choć nie mniej pasjonujące. Czasami gościła tu także ta Wielka Historia. Toczyło się życie, wypowiadane w innych językach. Śmiano się i umierano, produkowano wino, wydawano gazety, kuto mosty dla innych miast. Były zarazy, pożary całego miasta, czarownice i przemarsze chyba każdej armii, płynęła rzeka po której dziś nie ma już śladu…

Dlatego z tego co było, co być mogło, co być może, a nawet z tego, co nigdy się nie wydarzy, zapragnęliśmy stworzyć nieco naszej miejskiej mitologii, stworzyć historie naszego Macondo. Myśleliśmy o tym od lat, lecz zamiar wydawał się wyższy od nas o głowę. Próbowaliśmy zarazić pomysłem innych, lecz w końcu machnęliśmy na wszystko ręką i rzuciliśmy się naprzód. Bo któż, jeśli nie my?

Tak oto w 2011 roku rozpoczęliśmy nasz cykl „Fantazji Zielonogórskich”. Igor Myszkiewicz, klubowy grafik, stworzył niesamowite ilustracje. Mamert Janion nocami poskładał teksty. Ania Cejmer-Kamińska i Arlena A. Łobodzińska robiły zawodową korektę. Maciej Dobrowolski wspaniale sekretarzował konkursowi. Wszystkim należą się ogromne podziękowania, bo czyż trzeba dodawać, że nikt nie pracował tu za choćby złotówkę? Czasem myślę, że żyjemy w mieście podwójnym. Chodzimy po deptaku, wśród cukierkowych kamienic, wokół Ratusza, zaglądamy w witryny naszego miasta i nie wiemy, że pod naszymi stopami płynie smolista rzeka czasu przeszłego, nieopowiedzianych historii.

Zapomniany Grünberg, Zielona Góra niedokonana. Na pewno po jej falach płynie nasz wspaniały klubowy kolega Jerzy Sulisławski. Człowiek wielkiej wiedzy i jeszcze większego serca. Choć jest w naszej pamięci, brak go nam na co dzień. Jerzy, Tobie dedykujemy nasze dzieło… Państwa zapraszam do pisania kolejnych opowiadań do XIV edycji „Fantazji”. Na tej stronie znajdziecie wszelkie informacje o konkursie. W tym roku nasz konkurs został objęty po raz kolejny wsparciem finansowym władz Miasta, za co dziękujemy. Wierzę, że robimy coś wspólnie z pożytkiem dla tego naszego miejsca na Ziemi. Zaś Czytelników zachęcam do czytania poprzednich 13 tomów. Oto Zielona Góra, jakiej się nie spodziewacie. Jest tuż obok Was!

Waldemar Gruszczyński
prezes ZKF Ad Astra

Organizator

Partnerzy