FANTAZJE ZIELONOGÓRSKIE

KONKURS NA OPOWIADANIE FANTASTYCZNE

XI EDYCJA FANTAZJI ZIELONOGÓRSKICH

Zielonogórski Klub Fantastyki Ad Astra ogłasza XI edycję otwartego konkursu literackiego Fantazje Zielonogórskie na opowiadanie fantastyczne inspirowane przeszłością, teraźniejszością lub przyszłością Zielonej Góry. Prace powinny być osadzone w konwencji szeroko pojmowanej fantastyki (sci-fi, fantasy, horror, legendy miejskie, realizm magiczny, itp.) splecionej z wątkami zielonogórskiej historii lub codzienności. Najlepsze konkursowe opowiadania zebrane zostaną w postaci antologii.

Tegoroczna edycja konkursu ma nieco zmieniony charakter – w tym roku będziemy czekali na opowiadania, których motywem przewodnim będą URBAN LEGENDS,  jury konkursowe będzie kierowało się motywem tzw. CIEMNEJ STRONY ZIELONEJ GÓRY. Co przez to rozumiemy? Miejskie legendy, opowieści szeptane półgłosem, zrodzone z plotek, dawnych zbrodni, fantazji… Waszej fantazji. Teksty utrzymane w takim klimacie będą mogły zawalczyć o zwycięstwo!

Słów kilka o idei konkursu: sądzimy, że wiedzę o Zielonej Górze i jej bogatej historii można upowszechniać również za pomocą popkultury, a w szczególności fantastyki. Klimat i metafizykę miasta można budować w świecie wyobraźni. Chcielibyśmy, aby co roku o kolejny tomik rozrastała się biblioteczka zielonogórskich fantazji, marzeń i koszmarów.

Na półkach czytelników stoi już dziesięć tomów tekstów o naszym fantastycznym mieście, a w 2015 roku Fantazje zwyciężyły w prestiżowym plebiscycie Nasze Dobre Lubuskie. Teksty z antologii dwukrotnie docierały do finału Nagrody Literackiej Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla. Sprawmy by dziesiąty tom naszej antologii był równie wyjątkowy!

Konkurs zazwyczaj towarzyszy Bachanaliom Fantastycznym. Z uwagi na sytuację pandemiczną nie jesteśmy w stanie przewidzieć w jakiej ostatecznie formie uda się zorganizować nasz sztandarowy konwent. Zapewniamy jednak, że antologia z najlepszymi tekstami nadesłanymi na XI edycję Fantazji ukaże się, jak co roku! Zwycięzca naszego konkursu, prócz publikacji i chwały, otrzyma też nagrodę finansową w wysokości 1000 zł i okolicznościową statuetkę Zielonogórskiej Wiedźmy.

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym REGULAMINEM KONKURSU.

Sekretarzem konkursu jest Maciej Dobrowolski. Kontakt poprzez e-maila: fantazjekonkurs@gmail.com

ZIELONA GÓRA – MIASTO PEŁNE TAJEMNIC

Historia Zielonej góry to nieprzebrane źródło inspiracji i tematów, wciąż odkrywanych i tych dobrze już znanych. W naszym mieście działy się rzeczy przedziwne, straszne, piękne i te całkiem zwyczajne choć nie mniej pasjonujące. Czasami gościła tu także ta Wielka Historia. Toczyło się życie, wypowiadane w innych językach. Śmiano się i umierano, produkowano wino, wydawano gazety, kuto mosty dla innych miast. Były zarazy, pożary całego miasta, czarownice i przemarsze chyba każdej armii, płynęła rzeka po której dziś nie ma już śladu…

Dlatego z tego co było, co być mogło, co być może, a nawet z tego, co nigdy się nie wydarzy, zapragnęliśmy stworzyć nieco naszej miejskiej mitologii, stworzyć historie naszego Macondo. Myśleliśmy o tym od lat, lecz zamiar wydawał się wyższy od nas o głowę. Próbowaliśmy zarazić pomysłem innych, lecz w końcu machnęliśmy na wszystko ręką i rzuciliśmy się naprzód. Bo któż, jeśli nie my?

Tak oto w 2011 roku rozpoczęliśmy nasz cykl „Fantazji Zielonogórskich”. Igor Myszkiewicz, klubowy grafik, stworzył niesamowite ilustracje. Mamert Janion nocami poskładał teksty. Ania Cejmer-Kamińska i Arlena A. Łobodzińska robiły zawodową korektę. Maciej Dobrowolski wspaniale sekretarzował konkursowi. Wszystkim należą się ogromne podziękowania, bo czyż trzeba dodawać, że nikt nie pracował tu za choćby złotówkę? Czasem myślę, że żyjemy w mieście podwójnym. Chodzimy po deptaku, wśród cukierkowych kamienic, wokół Ratusza, zaglądamy w witryny naszego miasta i nie wiemy, że pod naszymi stopami płynie smolista rzeka czasu przeszłego, nieopowiedzianych historii.

Zapomniany Grünberg, Zielona Góra niedokonana. Na pewno po jej falach płynie nasz wspaniały klubowy kolega Jerzy Sulisławski. Człowiek wielkiej wiedzy i jeszcze większego serca. Choć jest w naszej pamięci, brak go nam na co dzień. Jerzy, Tobie dedykujemy nasze dzieło… Państwa zapraszam do pisania kolejnych opowiadań do IX edycji „Fantazji”. Na tej stronie znajdziecie wszelkie informacje o konkursie. W tym roku nasz konkurs został objęty po raz kolejny wsparciem finansowym władz Miasta, za co dziękujemy. Wierzę, że robimy coś wspólnie z pożytkiem dla tego naszego miejsca na Ziemi. Zaś Czytelników zachęcam do czytania pierwszych siedmiu tomów. Oto Zielona Góra, jakiej się nie spodziewacie. Jest tuż obok Was!

Waldemar Gruszczyński
prezes ZKF Ad Astra

Organizator

Partnerzy

Patroni medialni